Amikor levelei elnyerték az élénkzöld színt, megkezdődhet a gyűjtése. Lehetőleg napfénytől mentesen kell szárítani, hogy értékes aromái a szárazanyagban is megőrződjenek. A levéllel együtt leszedhető a gyenge hajtás is, gyűjtésének ideje május és június hónap. A leszárított levélzetből ízletes tea főzhető. Ismeretesek olyan régi megfigyelések, hogy a tea fogyasztása kedvezően hat a cukor- és egyes vesebetegségekben szenvedőkre.
A gyümölcsből készült főzeteket hasmenés ellen használják ősidők óta. A gyümölcsből készült tea egyben kellemes ital is, mely kedvezően befolyásolja a bél működését.
Fekete áfonya
A fekete áfonya sok hasznos összetevője mellett tartalmaz "neomirtillint", úgynevezett "növényi inzulint", valamint olyan karotinoid vegyületeket, melyek javítják az éjszakai látást. Bélhurut, enyhe hasmenés elleni háziszer. Fogyasztása javasolható diabetes-, felső légúti megbetegedések-, epe-húgykő-problémáknál, reuma, ekcéma, pszoriázis, ateroszklerozis, vérnyomásproblémák esetén.
Mivel a fekete áfonyában található antiocianidinek javítják a hajszálerekben és általában az erekben a vérkeringést, a gyümölcs kivonata jó lehet azoknak, akiknek végtagjaikban rossz a vérkeringés. Jó hatása miatt a visszér és az aranyér kezelésére is alkalmazzák, különösen terhesség idején, amikor ezekre a betegségekre fokozott a hajlam. Azok az emberek, akiknél könnyen alakul ki véraláfutás, szintén hasznát vehetik a fekete áfonya hajszálértágító hatásának.
Nincs ismert mellékhatása, még azoknál sem, akik hosszú ideig eszik.