Paprika
Capsicum
A paprikát nem kell bemutatni senkinek. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a nyers paprikában több mint hétszer annyi C vitamin van, mint a citromban. S a legtöbb C vitamin az õrölt piros paprikában van, 10 dkg paprika 369 mg C vitamint tartalmaz, míg egy citromban 47 mg C vitamin van. A paprikának is számos fajtáját ismerik a világban. Gyógyító értéket még csak az erõs paprikának tanúsítanak, de ez nem zárja ki a magyar õrölt paprika értékét.
Tápértéke:
Mint említettem a paprika rendkívül magas C vitaminban, s az A vitamin tartalma elérheti a 4200 NE, és van benne némi E vitamin is, valamint szinte minden B vitamin képviselteti magát. Egy fél nagy piros paprika elfogyasztásával szervezetünk megkapja a napi A és C vitamin szükségletét. Megfigyelhetjük azt, hogy a zöldségféléknél ritkán fordul elõ, hogy a magnézium tartalom megduplázza a kalciumot. Van azonban olyan paprika fajta is, amelyben tízszer annyi a magnézium, mint a kalcium.
Bioflavon
Licopene: Csökkenti a rákbetegség lehetõségét.
Quercetin: Erõs gyulladást gátló, hat a prostaglandinsek munkájára, baktérium ellenes hatású, segít a májnak regenerálódni a sült húsok által okozott károsodástól, ami egyébként rákot okozna, megbénítja a herpesz vírusokat, megakadályozza a fogszuvasodást.
Gyógyhatása:
A nagyobb szenzációt az keltette a civilizált társadalomban, hogy az erõs paprikának fájdalom kikapcsoló hatása van. Az erõs paprika gyógyhatása, mint látjuk, valójában nem az igazi csupán az idegek elbénítása, tehát pillanatnyi megkönnyebbülést jelent. Törekedjünk azonban a hosszabb távú megoldásra, a gyógyításra. Annál sokkal értékesebb tulajdonsága azonban, az utóbbi évtizedek felfedezése, a rákmegelõzés.
Rákmegelõzõ:
A paprika sok jó tulajdonságai közül az egyik, hogy hasonlóan a paradicsomhoz tartalmaz többféle bioflavont is, amelyek a rákos megbetegedések megelõzését szolgálják. Ha nincs elegendõ licopene a szervezetben, nagyobb a kockázat a méh, a vízhólyag, hasnyálmirigy és a prosztatarák kifejlõdésére.
Vérkeringést serkentõ:
A paprika ritkítja a vért, valamint serkenti a vérkeringést. Ezáltal megelõzi, illetve gyógyítja a szív és koszorúér betegséget.
Koleszterincsökkentõ:
A kálium, és egyes B vitaminok hatására a paprika csökkenti a koleszterint a vérben. Különösen jó tulajdonsága, hogy a rossz koleszterint a LDL-t csökkenti, amivel hozzájárul a szív jobb mûködéséhez.
Erõs paprika – fájdalom-csillapító:
Fejfájásra, reuma, vagy arthritis fájdalomra egyesek erõs paprika kivonatot használnak, hogy csökkentsék a szenvedést. A paprika ereje hat az idegekre, és kikapcsolódik a fájdalom érzet.
Antioxidans:
Mindhárom vitamin együtt van ahhoz, hogy erõs támaszt nyújtsanak egymásnak a testben az oxigén szabadgyökök ellen. Az A vitamin a máj mûködéséhez valamint az immunrendszer munkájához nyújt támogatást.
Felgyorsítja az anyagcserét:
A paprika mindkét formája, de különösen egy kevés erõs paprika serkentõleg hat az emésztésre. Ezt a tulajdonságát felhasználhatja az akinek a gyomormûködése és a belek mozgása nem kielégítõ. Naponta, bármilyen zöldségfélét fogyasztunk mindenhez tehetünk egy kés hegynyi paprikát. Sõt reggelenként ha gyümölcslével akarjuk serkenteni a gyomor mûködését, ahhoz is adhatunk egy kevés csípõs paprikát, vagy ugyanannyi gyömbért.
Szélhajtó:
Az emésztés felgyorsulása a gyorsabb bél-mozgást eredményezi, ami hozzásegít, hogy a paprika szélhajtó tevékenységet is végezzen.
Elkészítési mód
A paprikát sok féle képpen fogyasztjuk. Nem maradhat ki egyik fõzelékbõl sem. Sõt télire is jut a felfõzött paprikából. De ez csak ízesítésül szolgál. A nyers paprika sokkal értékesebb. Mert megõrzi vitamin tartalmát. Salátának magában, vagy más zöldséggel kitûnõ. De a levét is fogyaszthatjuk. Ne feledkezzünk meg arról, hogy az ételre nem korábban, mint 5-10 perccel a levevés elõtt tegyük az õrült paprikát. Ezzel nem fõzzük el a C vitamin tartalmát, és érezhetjük a paprika finom izét.